Банкіри пояснили, як округлення чеків вплине на ціни в Україні

19-03-2018 13:19:16

Рішення Національного банку України припинити карбувати монети дрібних номіналів і ввести правила по округлення сум в чеках не вплине на інфляцію, вважають банкіри.

"Округлення в межах гривні не вплине на інфляційні процеси. Де-факто більшість цін вже округлені самим ринком. Споживачі все більше долучаються до культури безготівкових платежів і подальший розвиток ринку платіжних карт і інфраструктури мінімізує можливі тимчасові незручності перехідного періоду, так як при безготівковій оплаті округлення не потрібно ", - сказала директор з операційної роботи банку" Кредит Дніпро "Галина Ізбінская.

Головний економіст Альфа-Банку Олексій Блінов дотримується схожої точки зору.

"Округлення підлягають не ціни, а грошові розрахунки в готівковій формі. Це не перешкоджає підприємствам торгівлі встановлювати" маркетингові "ціни з точністю до копійки, наприклад, 19 грн 99 коп. ..." підстроювання цін "на товари або послуги не відбудеться. Відповідно , ніякого впливу на інфляцію практика копійчаного округлення готівкових платежів не зробить ", - сказав він.

Більш того, округлення сум позитивно позначиться на організації роботи торгових мереж і навіть може знизити ціни, вважає директор департаменту інкасації ПУМБу Андрій Бодян.

"Округляти буде не ціна окремого товару, а загальна вартість покупки. По одній покупці клієнт буде нести додаткові витрати в кілька копійок, а за іншою зможе компенсувати ці витрати. ... У торговців виникає рішення їх проблеми з видачі здачі, отже, знизяться їх витрати на покупку монет дрібного номіналу (вартість яких доходить до 700% номіналу) і на реалізацію обхідних рішень щодо видачі здачі (реалізація поповнень рахунку, спеціальні бонусні карти і т.п.). А це потенційно може відбитися на цінах товарів в стор ону їх зниження ", - пояснив Бодян.

При цьому експерти розходяться в думках про те, наскільки великими будуть витрати банків на обладнання через заміну банкнот низьких номіналів на монети.

"Банки повинні будуть інвестувати значні суми на придбання парку нових пристроїв або їх модернізацію, так як існуючі банкомати та платіжні термінали не передбачають прийому монет. Термінали з функцією прийому монет можуть зацікавити компанії, які спеціалізуються на прийомі комунальних та інших платежів з незначною сумою середнього чека ", - сказав Бодян.

За оцінкою Ізбінской, мінімальний номінал банкнот для заправки банкоматів в 20 грн є достатнім.

"Середня сума зняття готівки в банкоматі за підсумками 2017 року перевищила 1 650 грн, збільшившись за 10 років майже втричі. Банкомати і зараз заправляються переважно банкнотами номіналом від 50 грн", - сказала вона.

Нагадаємо, вилучати з обігу банкноти номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень Національний банк не буде, але припинить друкувати ці банкноти