Фонд гарантування розкрив інформацію про активи неплатоспроможних банків.

02-02-2017 16:06:00

Майже 80% вартості активів ліквідованих банків, відповідно до звітів незалежних суб'єктів оціночної діяльності, існують тільки "на папері". Про це повідомляє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

"Активи 70 банків, що ліквідуються, і в яких сформована ліквідмасса, незалежні оцінювачі оцінили всього в 94 млрд грн, при тому що" на папері "їх вартість перевищила 418 млрд грн", - заявили у Фонді, зазначивши, що оцінювачі брали до уваги перш за все якість і актуальну ринкову вартість забезпечення за кредитами.

Так, кредити становлять 80% активів неплатоспроможних банків. При цьому майже весь кредитний портфель неплатоспроможних банків (90% від загальної суми заборгованості) є проблемним і не обслуговується. За даними фонду, менше 5% з числа позичальників продовжують виконувати перед банком свої зобов'язання після визнання його неплатоспроможним.

"Майже половина кредитного портфеля всіх неплатоспроможних банків (на суму майже 180 млрд грн) видана 600 великим бізнес-групам, половина з яких - пов'язані з банками особи, які не обслуговують свої зобов'язання", - наголошується в повідомленні.

Фонд гарантування також додає, що частина позичальників і переданих в заставу банку об'єктів, розташовані в Криму та зону АТО. Всього на непідконтрольною Україні території знаходяться активи на більш ніж 50 млрд грн.

Крім того, більше 10% від загального кредитного портфеля банків (на 37 млрд грн) - це кредити, заставою за якими виступають "сміттєві" цінні папери.

Фонд звертає увагу, що на якість активів також впливають девальвація гривні по відношенню до іноземних валют, штучне банкрутство юридичних осіб-позичальників банків, виведення коштів шляхом розміщення на коррахунках в іноземних банках, слабкий рівень захисту прав кредиторів і недосконала судова система.

Так, за даними фонду, тільки по семи банкам в банкрутство пішли позичальники по кредитах на суму майже 40 млрд грн. Виведено кошти 14 банківських установ на суму 748 млн доларів США і 75 млн євро (в цілому - приблизно 21 млрд грн) шляхом розміщення на коррахунках в іноземних банках Австрії, Ліхтенштейа, США та ін.

Фонд станом на початок 2017 року подав у правоохоронні органи 3,651 тис. Заяв про вчинення кримінальних правопорушень на загальну суму 277 млрд грн, в тому числі 396 заяв до власників і керівників банків на суму понад 178 млрд грн.

За інформацією Фонду, надходження від продажу активів банків за минулий рік перевищили 3 млрд грн. З лютого поточного року продажі всіх активів неплатоспроможних банків переведені на систему ProZorro.Продажі.

Крім того, Фонд гарантування зняв обмеження за переліком осіб, які можуть брати участь в аукціонах з продажу прав вимоги за кредитами. Тепер претендувати на покупку прав вимог за кредитами можуть будь-які фізичні та юридичні особи, крім самих позичальників і / або поручителів за такими договорами.