Сервіс по-українськи. Головні витрати: транспорт і зв'язок

06-11-2018 12:47:52

У 2018 році українці стали витрачати на 10% більше на сервісні послуги, ніж в 2017-м, підрахувала Держслужба статистики. Йдеться про послуги, якими ми користуємося як щодня - це проїзд, телебачення, інтернет, зв'язок, так і час від часу: лікуємося, ремонтуємо предмети побуту, звертаємося до юристів, ветлікарям, дизайнерам інтер'єру і т.д.

Економісти кажуть, що головні причини збільшення витрат на сервіс - зростання зарплат в найбільш затребуваних сферах послуг, наприклад, в медицині, і підвищення обсягів споживання самих послуг, перш за все транспортних.

Найбільш витратна стаття у сфері обслуговування в бюджеті домогосподарств - це транспорт і зв'язок. На них припадає більше половини всіх грошей, витрачених на сервіс, точніше 51,5%. У грошах це приблизно 7 млрд грн щомісяця, тобто на одне домогосподарство припадає 600 грн в місяць на поїздки, телебачення та інтернет.

Очевидно, що ці витрати істотно різняться в залежності від регіону проживання (мегаполіс, невелике місто, село) - городяни витрачають набагато більше, наприклад, на проїзд по місту, ніж селяни. Та й інші статті витрат, крім витрат на лікування, а також навчання дітей, більше характерні для городян. Найменше в процентах українці витрачають на поштові послуги, ремонт побутової техніки і предметів побуту - відповідно 1,1% і 0,5% витрат. Але в грошах це теж немало: якщо розділити витрати на одне домогосподарство, то в місяць виходить майже 40 грн на листи, посилки і пресу, і 20 грн/міс. на ремонт предметів побуту. Остання цифра начебто не вражає, але якщо врахувати, що, наприклад, пральну машину ми ремонтуємо раз у 3-4 рока, то один ремонт обходиться в 700-1000 грн.

Думка експертів


Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що витрати на транспорт завжди були найбільшими для українців, так як пов'язані не тільки з поїздками на роботу в межах міст, а й з поїздками по країні і за кордон.

"Як бачимо, ці витрати зросли за півроку відразу на 16%, - зазначив Пендзин. - У цьому збільшенні 4% припало на інфляцію, решта - на подорожчання поїздок через збільшення цін на паливо і за рахунок збільшення мобільності українців. Причому у попередні роки такого сплеску не спостерігалося. Я пов'язую це з наданням в минулому році Україні безвізового режиму з країнами ЄС і, відповідно, зростанням як туризму, так і трудової міграції. З цими цифрами прекрасно корелює зростання витрат домогосподарств як на проживання в готелях, так і на послуги громадського харчування - відразу на 17%. Також ми бачимо підвищення на третину витрат за статтею на професійну діяльність, куди входить в тому числі і плата за оформлення біометричних паспортів. Підняли розцінки за свої послуги і юристи, консалтингові фірми".

А ось зв'язок подорожчав ненабагато, фактично на рівень інфляції за перше півріччя (близько 4%). На думку Пендзина, тому, що, з одного боку, на ринку мобсвязі жорстка конкуренція, з іншого - що немає великого приросту нових абонентів як у телебачення, так і у мобільних операторів.

Економісти вважають, що структура сервіс-витрат в нинішньому і майбутньому році зміниться. Так, Пендзин впевнений, що витрати домогосподарств на транспорт, готелі, заклади громадського харчування збільшаться не більше ніж на рівень інфляції через те, що вже не очікується великого припливу туристів і заробітчан. А ось платна медицина і послуги, потреба в яких не є частою - це юристи, ріелтори, нотаріуси, продовжать дорожчати через зростання середніх зарплат в країні і інфляції. Президент Украналітцентра Олександр Охріменко додав, що в найближчі рік-півтора українці будуть витрачати менше на відпочинок. Він стане більш бюджетним через те, що, незважаючи на постійне зростання середньостатистичних зарплат (+ 23% з початку року), у більшості найманих працівників заробітки не збільшуються або підвищуються мало.