Коли оцифрують гривню, як це працює і чи варто побоюватися нововведень

11-12-2017 10:56:39

У Нацбанку заговорили про впровадження національної електронної валюти - е-гривні. Терміни - до 2020 року.

Дешево і безпечно
Е-гроші - це цифрові записи на електронному носії (комп'ютери, сервери блокчейна або карти з мікропроцесорами), якими розраховуються за товари і послуги. Їх випускають банки, які в майбутньому повинні обмінювати таку валюту на звичайні гроші - як готівку, так і безготівкові. Е-гроші обертаються в особливій платіжній системі - блокчейнi.
Щоб не носити з собою комп'ютер, можна скористатися карткою з мікропроцесором. Вони схожі на звичайні кредитки, але якщо кредитки просто дають доступ до банківського рахунку, то на картах з чіпами вже є грошовий файл на суму, зараховану до цього через банк.

На відміну від банківських операцій, перерахування е-грошей здійснюються набагато швидше і коштують в рази дешевше через відсутність комісій. І безпечніше - технологію блокчейн на даний момент неможливо зламати. При цьому ризиків інфляції немає.
"Банк не видає більше е-грошей, ніж отримав від клієнтів у звичайній валюті, тому грошей в обігу не стає більше і інфляція не зростає", - пояснив нам аналітик "Forex club в Україні" Андрій Шевчишин.
Фактично в е-гроші будуть переводитися готівкова і безготівкова гривня без додаткових емісій НБУ.

Вже розробляють
У Нацбанку давно збираються зменшити обсяг готівки, оскільки її дорого випускати і обслуговувати. Це підштовхнуло НБУ внести в плани до 2020 року запровадження в обіг е-гривні. В кінці минулого року Нацбанк разом з фахівцями з блокчейн-технологій запустили проект, щоб з'ясувати можливості банку створити, запустити і налагодити роботу електронної нацвалюти.
"Сьогодні ми посилили нашу команду фахівцями світового класу і вважаємо, що проект отримає подальший розвиток в найближчі місяці", - розповіли нам в прес-службі відомства і додали, що НБУ проводив опитування серед українських комерційних банків, щоб зрозуміти їх готовність підтримати оборот електронної гривні і її конвертацію в паперові гроші. "Майбутня е-гривня буде доступна 24 години на добу 7 днів на тиждень і буде дуже простий у використанні", - підкреслили в прес-службі.

"Чи введуть не скоро"
Експерти вважають, що цифрові гроші в Україні з'являться не скоро.
"Технологічно це можна зробити в дуже короткий термін, наприклад за місяць. Все програмні коди для цього вже описані і є у відкритому доступі - на їх основі легко можна зробити щось своє, - поділився думкою Андрій Шевчишин. - Але на вирішення всіх організаційних і інфраструктурних питань, пов'язаних із запуском такої валюти, на введення її в правове поле держави можуть знадобитися роки ".