Податкова знижка для українців

21-01-2019 11:32:35

Держава стягує з зарплати кожного офіційно працюючого українця 18% прибуткового податку. Саме їх Фіскальна служба може віддати назад. Це називається податкова знижка. Приводом звернутися із заявкою слугують навчання, іпотечний кредит, покупка житла і внески в приватний пенсійний фонд. Однак українці мало про це знають і практично не користуються можливістю.


Податкова знижка на навчання

Батьки можуть отримати повернення податку, якщо дитина навчається в приватному дитячому садку або школі, а також на контракті в ПТУ або вищому навчальному закладі. Однак, є умова. Людина повинна працювати офіційно, так як податкова знижка - це повернення частини сплаченого роботодавцем прибуткового податку з офіційної зарплати. Тому підприємці і ті, хто оформлений за цивільно-правовим договором, не можуть отримати повернення податку. Отримати гроші можна тільки за навчання в Україні. Для цього треба мати договір з навчальним закладом та квитанції, які підтверджують оплату.

Право на отримання податкової знижки мають тільки члени сім'ї першого ступеня споріднення, тобто - чоловік, дружина, діти, батьки. Відповідно, якщо платник сплачував за своє навчання, навчання дітей або батьків, він може звернутися в Фіскальну службу для отримання податкової знижки.

Гроші можна отримати після закінчення податкового року до 1 квітня. Тобто, податкову знижку за навчання в 2019 році можна отримати з 1 січня по 1 квітня 2019-го. Якщо декларацію не подати вчасно, знижка втрачається. Враховується календарний рік, а не навчальний. Виходить, один навчальний рік - це два різних податкових.

Для отримання знижки на навчання треба піти в Фіскальну службу і надати:

 • паспорт,
 • довідку про присвоєння ідентифікаційного коду,
 • довідку про зарплату з вказаною сумою нарахованої заробітної плати, сумою соціального внеску та сумою утриманого податку з доходів фізичних осіб,
 • копію договору з навчальним закладом,
 • копії квитанцій за навчання за звітний календарний рік,
 • документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про шлюб і ін.),
 • заяву із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.

Протягом 60 днів гроші повернуть.

Скільки можна отримати повернення податку?
Наприклад, за навчання в університеті з січня по грудень 2017 го батьки студента заплатили 20 тисяч. Податкову знижку може отримати тільки один з батьків або сам студент, якщо він офіційно працює. Держава повертає тільки прибутковий податок, а з суми 20 000 грн - це 3600 грн (20 000 * 18%).


Податкова знижка на житло

Податкову знижку можна отримати і на іпотечний кредит. Але не на вартість житла, а на суму сплачених банку відсотків за рік. Щоб мати право на повернення прибуткового податку, потрібно:

 • бути громадянином України;
 • мати номер платника податків (ІПН) або позначку в паспорті про відмову від нього;
 • офіційно отримувати заробітну плату;
 • зареєструвати місце проживання в іпотечній квартирі;
 • задекларувати доходи.

Щоб отримати гроші, треба зареєструватися за адресою житла, придбаного за іпотекою.

Якщо будинок будується, то в перший рік, як тільки людина отримала прописку, треба подати декларацію на податкову знижку з наростаючим підсумком за попередні роки сплати відсотків по кредиту. Якщо відсотки по кредиту у валюті, то сума платежів перераховується в гривні за курсом Нацбанку України, який діяв на день сплати відсотків по кредиту.

Податковою знижкою можна користуватися тільки протягом 10 років.

Розмір суми, яку може повернути державу, залежить від площі житла. Так, максимальний метраж - 100 кв. м. Якщо площа більша, до неї застосовується знижуючий коефіцієнт. Щоб його розрахувати, треба максимальну площу поділити на фактичну.

Наприклад, якщо квартира площею 120 кв. м, коефіцієнт складе 0,83 (100/120). Це означає, що держава поверне податок не на всю суму сплачених відсотків, а тільки 83% від них. Якщо площа купленої квартири менше 100 квадратів, коефіцієнт не застосовується.

Розрахуємо можливу знижку, якщо людина заплатила банку відсотки по кредиту в сумі 50 тисяч грн, а площа квартири 105 кв. м. Офіційний дохід за рік - 40 тисяч грн. Зарплата менше, ніж сума сплачених відсотків. Це означає, що держава поверне прибутковий податок тільки з 40 тисяч гривень. При цьому квартира більше максимальної площі, тому застосовується коефіцієнт 0,95. Тоді 40000 * 0,95 = 38 000 грн - саме з цієї суми буде розраховуватися повернення податку: 38000 * 0,18 = 6840 грн.

 

Податкова знижка на пенсію від приватного фонду

Держава повертає податок тим, хто робить внески в приватні пенсійні фонди. Однак і тут є ліміт. Держава готова повертати прибутковий податок з внеску не більше 2240 грн. А якщо внески робляться на користь членів сім'ї (батьків, братів, сестер, дітей), податок повертається з суми не більше 1120 грн.

Наприклад, якщо щомісяця відкладати 1800 грн на пенсію в недержавному пенсійному фонді, то держава поверне 3888 грн (1800 * 12 * 18%).

 

Також в податковому кодексі передбачено повернення податку за лікування. Однак він запрацює тільки, коли в Україні запуститься обов'язкове медичне страхування. Поки конкретної програми по впровадженню медстрахування в Україні немає.