Обережно, шахраї.

03-02-2017 17:30:00

Шахраї в Україні досягли небачених висот по частині виманювання грошей з банківських карток. За рік кількість вкрадених коштів зросла в чотири рази - рахунок йде на сотні мільйонів гривень.

Другокурсниця Юля тепер винна банку чималу суму. Сусідка по кімнаті з університетського гуртожитку зайняла у неї кредитну картку - нібито для отримання переказу від батьків. Насправді - взяла кредит в п'ять тисяч гривень, на який вже набігли відсотки.

"Вона мені карту повернула, все було добре, а через два місяці я зайшла в мобільний додаток і побачила суму. Мені повідомили, що на моє ім'я узятий кредит", - розповіла Юля.

Камера банкомату зафіксувала, як засобу знімає і сама сусідка. Причому Юлиної картки у неї вже не було, кредитний рахунок дівчина прив'язала до свого номеру телефону. Фінустанова почала розслідування.

Зняти гроші з чужої банківської картки за допомогою маніпуляцій з комп'ютером і телефоном не складно. Досить роздобути трохи особистої інформації. Ідеальний варіант, якщо жертва розголошує її сама - друзям, родичам або колегам. Такі махінації експерти з інформаційної безпеки називають "френдлі фрод", або "дружнє шахрайство", пояснює експерт Олексій Красюк. Історія студентки Юлі - хрестоматійна.

"Це називається соціальна інженерія - шахрайство, коли одна людина дізнається в іншого дані, які не потрібно розповідати. Ці дані допоможуть ідентифікувати особу в банку, сусідка могла раніше запитати дівоче прізвище матері Юлі чи інші слова", - говорить заступник директора Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем Олексій Красюк.

Кількість махінацій з банківськими платіжними картками зростає щорічно. У 2016 році сума знятих аферистами грошей склала близько 340 мільйонів гривень, а це в чотири рази більше, ніж було в 2015-му. Більше 60% -склала крадіжки з використанням методів впливу на психологію людей. Але правоохоронці все одно класифікують це як кримінальний злочин.

"Дівчинка передала добровільно картку і відповідно цю історію можна класифікувати за статтею шахрайство - це ст. 190 КК яка передбачає до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна", - говорить представник Національної поліції України Ярослав Тракало.