Реформа монетизації може зіткнутися з нестачею грошей в бюджетах

12-04-2018 15:09:29

Нещодавно уряд вирішив повністю скасувати безкоштовний проїзд для всіх категорій пільговиків і вже з червня монетизувати проїзні пільги. А восени минулого 2017 року країні активно взялися виплачувати людям гроші за зекономлені енергоресурси. В Україні такий процес монетизації часто піддається критиці.
Для будь-якої монетизації потрібні гроші з бюджету. Що стосується монетизації пільг на транспорт, то тут уряд переклав всю відповідальність на місцеві бюджети, що спричинило за собою масу питань про те, чи зможуть вони впоратися з новою статтею витрат.

"Для того, чтобы инструмент монетизации льгот перевести на местные органы власти, в их бюджеты надо перевести новые, дополнительные поступления. Потому что сейчас у них нет такой статьи расходов на монетизацию льгот, если она появляется – это новые, дополнительные расходы. Для новых расходов нужны дополнительные доходы. В таком случае местным бюджетам нужно направить больше налогов, иначе местные бюджеты просто не смогут выполнять монетизацию льгот и будут на себя навлекать критику и недовольство льготников", – уверен Андрей Новак, глава комитета экономистов Украины.

Експерти кажуть, що система монетизації в країні далеко не досконала, але і те, що було раніше, складно назвати ефективним механізмом. Зараз є багато недоліків і питань, які так і не були вирішені, а люди хвилюються, чи зможуть вони отримувати гроші вчасно і без перебоїв.

"Если внедрять эту реформу, нужно смотреть, какие мы цели перед собой ставим. Если мы ставим цель – улучшить финансовое состояние транспортных компаний, то нужно смотреть на целевое использование эти денег, а если мы просто ставим за цель оптимизировать бюджет за счет снижения скидок пенсионерам, то это другой подход. Мне кажется, власть сейчас не особо думала о том, как обеспечить рентабельность перевозчикам, они просто сделали оптимизацию, и это грозит волнениями населения, потому что многие пенсионеры с этим не согласны", – говорит Ярослав Пилипчук, эксперт по экономическому анализу и транспортной инфраструктуре аналитического центра "Украинский институт будущего".

Одна з головних прогалин - відсутність нормального інформування, більшість людей просто не знають, яким буде процес монетизації і чи не обдурять їх. Для того щоб зменшити такі критичні настрої, потрібно було провести масштабну інформаційну кампанію і донести відповіді на важливі питання до всіх пільговиків, впевнені експерти