Поради підприємцям-початківцям: вивчаємо нові професії

11-06-2018 10:28:04

Четверта промислова революція і тотальна "оцифровка" повсякденного житя ведуть до кардинальної зміни робочого процесу, появи абсолютно нових професій, зміни самої природи і філософії робочого місця. Процес технологічних змін в сучасному світі стрімкий, і щоб залишатися конкурентним на ринку праці, людині в майбутньому доведеться вчитися / переучуватися все життя, здобуваючи нові навички та компетенції. Про те, що чекає світовий ринок праці в найближчі десятиліття, розповів керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

МИНУЛЕ
Оксфордські вчені з Martin School's Programme on the Impacts of Future Technology вважають, що в найближчі 20 років в розвинених країнах близько 45% робочих місць замінять роботи і комп'ютерні програми.
"Люди займутся творческой работой, а это потребует развитого эстетического вкуса. Также понадобятся специалисты для настройки роботов и систем искусственного интеллекта. Это значит, что каждый новый сотрудник обязан будет обладать цифровой грамотностью и владеть минимальными навыками программирования", — отмечает Забловский.

Футурологи переконані: неминуче зникнення професій бухгалтера, кошторисника, статистика, копірайтера, коректора, бібліотекаря, каскадера, нотаріуса, системного адміністратора.

"Их функции будут выполнять компьютерные программы, алгоритмы искусственного интеллекта, роботизированные системы. Уже сейчас, к примеру, чат-боты вытесняют с рынка даже "белых воротничков" и людей, занимающихся умственной работой", — поясняет Забловский.

МАЙБУТНЄ
Вчені намагаються визначити, які професії можуть з'явитися в 2020-2025 роках.
"Существует масса исследований, прогнозирующих модели развития мирового рынка труда. По прогнозам исследователей, через пять лет появятся такие профессии: дизайнер виртуальной среды обитания; генетический консультант; адвокат по робоэтике; проектировщик "умного дома"; сити-фермер; инженер роботизированных систем; сетевой юрист; специалист по здоровой одежде; цифровой археолог", — перечисляет Забловский.

Нові спеціальності зажадають від людей отримання нових навичок вже в 2020 році. Зокрема, в звіті Future Work Skills 2020 року, який був підготовлений Інститутом майбутнього і Науково-дослідним інститутом Фенікса, визначено близько десяти здібностей, затребуваних в майбутньому роботодавцями.

Отже, працівникам майбутнього потрібно обов'язково навчитися приймати рішення, наділені смисловим навантаженням. Це дасть можливість визначити глибинне значення або важливість прийнятих рішень.

Не менш важливий буде емоційний інтелект. В даному випадку мова йде про вміння грамотно налагоджувати комунікацію через вербальні та невербальні канали з метою формування та підтримки сприятливих відносин.

Нестандартне мислення також підвищить конкуренцію співробітника. А все тому, що здатність нестандартно мислити і приймати рішення, використовуючи творчий потенціал, дозволяє знаходити неординарні рішення.

Нікуди не обійтися і без міжкультурної компетентності. Справа в тому, що виконання робочих обов'язків потребують вміння продуктивно працювати в крос-культурному середовищі, а відповідно – знати мови і особливості культури різних країн.

Доведеться розвивати цифрове мислення: це дозволить обробляти великі масиви даних, виділяючи головне.

Особливу важливість придбає грамотність в області інноваційних ЗМІ. Тобто треба буде розвивати здібності в створенні контенту для ЗМІ з метою впливу на потенційних клієнтів.

Трансдисциплінарність виявиться особливим мистецтвом. Фахівцям важливо буде розвиватися різнобічно, адже це дозволяє оперативно шукати рішення для будь-якого завдання.

Особливе значення буде мати образне мислення – здатності зрозуміло формулювати і представляти робочі завдання всім задіяним в процес особам.

Доведеться навчитися і когнітивному (пізнавальному. – Авт.) управлінню. Майбутнім працівникам знадобиться здатність розставляти завдання по пріоритетах, а також виключати непотрібну інформацію з метою максимізації когнітивних функцій і соціального розвитку людини.

І нарешті, потрібно звикати до віртуального співпраці. Простіше кажучи, в роботі буде цінуватися здатність взаємодіяти з віртуальною командою, яка працює віддалено, і організовувати робочий процес у віртуальному середовищі.

Звичайно, деякі навички поки здаються незвичними і мало застосовними. Але ці компетенції доведеться розвивати, якщо хочеться зберегти конкуренцію на ринку професій майбутнього.
"Рецепт выживания в условиях сумасшедшего роста технологий один: важно находиться в режиме постоянного обучения и получения новых компетенций", — считает Забловский.