Україна лідирує в рейтингу найдешевших країн через гривні - експерти

16-04-2018 10:53:19

Україна посіла третє місце в списку найдешевших країн світу і перше місце серед європейських країн, про це йдеться в дослідженні The Cost of Living Around the World 2018, який заснований на індексі Numbeo.

Цей показник враховує близько 50 різних чинників. Серед них вартість оренди житла, вартість їжі в недорогих ресторанах, абонемента в спортзал, проїзду на міському транспорті і комунальних послуг.

Борис Кушнірук, керівник Українського експертно-аналітичної ради, розповів в коментарі, що рейтинг не відображає реального стану речей, тому що всі розрахунки проводяться в доларах, а останнім часом спостерігалася істотна девальвація гривні.

"Часто звучить, що ми найбідніша країна в світі, хоча, як правило, це проблема того, що після глибокої девальвації гривні виникла істотна недооцінка валют. Це призводить до того, що номінальний ВВП в іноземній валюті виглядає низьким. І в зв'язку з цим формується неправильне уявлення про рівень реального ВВП, реальних доходів. тому що, якщо вважати по паритету купівельної спроможності, не все так сумно. Приблизно та ж ситуація з найдешевшими країнами. Розраховують цей показник в доларах, і виходить, що для мног їх іноземців, у яких європейські або американські зарплати, витрати в Україні на все виходять дуже низькими. Хоча ми і витрати здійснюємо в гривнях, і доходи отримуємо в гривнях. Для іноземця це недорого, а для українця - не так дешево ", - пояснює специфіку розрахунків Кушнірук.

За його словами, якщо брати деякі африканські та азійські держави, то для України все буде виглядати не так сумно. Адже в багатьох таких країнах навіть не існує багатьох видів послуг - електроенергії, опалення і т.д. Але, незважаючи на це, якщо враховувати глибоку девальвацію гривні, для іноземців наша країна дійсно дуже дешева, проте це, на думку експерта, не відображення "дешевизни" країни.

Схожу думку висловив і Андрій Новак, голова Комітету економістів України. Він нагадує, що за останні чотири роки гривня удешевилась в 3,5 рази. Через стрибок долара і знецінення гривні наша країна і виявилася в лідерах рейтингу найдешевших для життя.

"Причина того, що Україна опинилася в трійці найдешевших країн світу - це доларовий еквівалент, який у нас дуже змінився після надзвичайно глибокої девальвації гривні. Саме тому в доларовому еквіваленті, в Україні зараз що ціни, що доходи виглядають одними з найнижчих в світі , зокрема в Європі.

З одного боку, це погана характеристика для країни - то, що що вона є однією з найдешевших, адже це означає, що в країні один з найнижчих рівнів доходів населення. Але, з іншого боку, це може бути стимулом для корпоративних інвестицій і для переселення на проведення старості в таку дешеву країні ", - говорить економіст.